Rosa Kadın Derneği: Saldırılar sistematik devlet şiddetidir

Polislerce basılan Rosa Kadın Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Biz bu saldırılar karşısında artık çok öfkeliyiz. Bu öfke bizi daha çok örgütlenmeye, daha güçlü adımlar atmaya götürecektir” denildi.

Diyarbakır’da Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Rosa Kadın Derneği'ne dönük operasyon kapsamında 22 kişi gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde birçok adrese yapılan ev baskınlarında arama yapıldı ve aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu kadınlar gözaltına alındı.  

Rosa Kadın Derneği, derneklerine yönelik gerçekleşen baskın ve yaşanan gözaltılara ilişkin derneğin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyeleri ile kadın örgütleri temsilcileri katıldı.

'KADIN MÜCADELESİNE SİSTEMATİK DEVLET ŞİDDETİ'

Açıklamada konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneklerine ve birçok kadının evlerine baskın yapıldığını belirterek, “Bugün kadın mücadelesine dönük saldırıyla uyandık. Geçen sene 22 Mayıs’tan bu yana hem derneğimize hem Diyarbakır’da yürütülen

kadın mücadelesine dönük yargı tacizine varan saldırılar var. 22 Mayıs’tan bu yana gerçekleşen operasyonlar ve saldırılar sonucunda, neredeyse Diyarbakır’da kadın özgürlük mücadelesinde yer alan her kadının bir soruşturma dosyası oluşturuldu” dedi.

source: Yok